‘’Einšteina laboratorija’’ Preiļu 1. pamatskolā

Zinātnes teātris ir pasākums, kurā Preiļu 1. pamatskolas 9.c klases skolnieces cenšas ieinteresēt sākumskolniekus pievērsties zinātnēm, eksperimentēt, izzināt, nebaidīties un iesaistīties.

Teātra uzsākumi meklējami jau šī mācību gada 1. semestrī, kad skolotāja Laila Vibornā piedāvāja izveidot izzinošu izrādi. Tā nu bija tapis pirmais fizikas zinātnes teātris “Ciemos pie Einšteina”, kas veiksmīgi tika realizēts. Pārrunājot paveikto ar skolotāju, izlēmām veidot arī otro daļu ‘’Einšteina laboratorija’’. Daudzi aktieri palika, dažus nomainīja citi, bet tas nenozīmē, ka pazuda mūsu radošums. Tieši otrādi kļuvām brīvākas. Protams, ka bērni, jūtot atvērtību, bija ļoti aktīvi un ar prieku iesaistījās ikvienā eksperimentā. Vienas mācību stundas laikā veidojām dažādus eksperimentus, iesaistījām sākumskolniekus un skolotājus, pārrunājām notiekošo, kā arī skaidrojām, ka bez mūsdienu tehnoloģijām ir daudz dažādu nodarbju, ko var darīt, piemēram, kāpēc gan neizveidot Neņūtona šķīdumu, kur vajadzīga tikai ciete un ūdens? Šis noteikti daudzus ieinteresēja un aizrāva Einšteina laboratorijā.

Protams, ka arī mēs kā aktieri ieguvām ļoti daudz – uzstāties, runāt izteiksmīgi, arī pamācīties fizikas tēmas, aktīvi piedalīties, improvizēt negaidītos mirkļos, sadraudzēties gan savā starpā, gan ar skolotāju.

Visu veidoja un realizēja skolotāja Laila Vibornā, galvenās lomas īpašniece Amanda Sparāne, kas atveidoja Einšteinu, Einšteina meita Lizete jeb Līva Vilcāne, zinātniece – Kitija Kozule, praktikante, palīgs – Ilva Rusiņa, Antivīruss, interneta atjaunotāja – Žanete Upeniece, bitīte – Līga Klibā, Pepija Garzeķe – Lāsma Eriņa.

Ilva:”Manuprāt, pēc tā, kā viss scenārijs izmainījās, kad bērni jau gaidīja aiz durvīm, mums viss izdevās LIELISKI. Prieks par paveikto!

Ja Tev ir daudz radošu ideju, bet nezini kur tās pielietot– pārvērt tās radošā pasākumā!”

Amanda:”Uzstāšanās cilvēku priekšā, nav nozīmes mazu vai lielu, vienmēr ir satraucoša un prasa daudz drosmes. Pēc jau otrās lielās ‘’Ciemos pie Einšteina’’ izrādes, es sapratu, ka mūsu izrādes ir ļoti nozīmīgas, ne tikai skatītājiem, bet arī mums pašiem, jo pēc uzstāšanās ir tiešām liels prieks un gandarījums par paveikto. Protams, ka šī visa laikā esmu ieguvusi ļoti lielu pieredzi gan skatuves, gan uzstāšanās mākslā. Un, protams, ir daudz vieglāk strādāt, ja ir atsaucīga komanda un skolotāja!”

Līva:”Manuprāt, šis uzvedums parādīja to, kā mēs visi spējām noreaģēt situācijā, kurā, es domāju, neviens negaidīja nonākt. Iznākums lika saprast, ka, ja esam vienoti, draudzīgi un radoši, tad viss notiek labi. Viss šis process padarīja skolas ikdienu jautrāku un ne tik vienveidīgu, jo dažreiz apnīk mācīties, taču caur šo teātri es rādīju jaunus eksperimentus un, protams, attīstīju komunikāciju ar teātra biedriem.”

Līga:”Šī bija brīnišķīga iespēja sajusties kā aktrisēm, arī improvizēt. Radīt prieku to radot citiem. Man bija liels prieks, ka strādāju tik draudzīgā kompānijā, kurā idejas rodas pat minūti pirms uzstāšanās. Paldies par ideju un atbalstu skolotājai Lailai!”

 

Pārdomas apkopoja Amanda Sparāne un Kitija Kozule