Konkurss „Dabaszinātnes un matemātika”-tas ir aizraujoši!

   Projekts „Dabaszinātnes un matemātika” jau otro gadu rīko konkursu ķīmijāAirita un Lauma ar diplomiem, fizikā, bioloģijā un matemātikā 7.-9. klašu skolēniem. No oktobra līdz aprīlim katru nedēļu ir jāatbild uz 8 dažādiem jautājumiem. Citreiz atbilde ir zināma uzreiz, cita jāmeklē grāmatās un internetā , citā jāatrisina āķīgs uzdevums. Tas prasa daudz zināšanu, daudz laika un vēl vairāk neatlaidības, nenogurt un atcerēties par uzdevumiem.
   25.martā Rīgā notika konkursa noslēguma kārta. Konkurss ik nedēļu pusgada garumā interneta vietnē http://www.dzm.lv neklātienē pulcēja vairāk nekā 1100 skolēnu, no kuriem noslēguma kārtā klātienē piedalījās tikai 36 veiksmīgākie skolēni no dažādiem Latvijas novadiem.
    Darbojoties var paplašināt savu redzesloku un reizē arī pārliecināties, ka eksaktās zinātnes var būt patiešām aizraujošas. Klātienē uz pēdējo konkursa posmu devās skolēni no dažādiem Latvijas reģioniem –un arī divas skolnieces no Preiļu 1. pamatskolas: Airita Erte 7.c un Lauma Vibornā 9.a.
Konkursa noslēguma kārta tika atklāta ar pārsteigumu skolēniem - uguns liešanu, ko dalībniekiem bija sarūpējuši LU Ķīmijas fakultātes studenti. Sacensība tika uzsākta ar ātrajiem uzdevumiem par dabaszinātnēm un matemātiku interaktīvās tāfeles vidē. Turpmākie uzdevumi matemātikā, ķīmijā, bioloģijā un fizikā konkursantiem jau bija cietāks rieksts, nācās likt lietā loģisko domāšanu un sasaistīt skolā apgūto ar zināšanām no reālās dzīves, praktiskās pieredzes, piemēram, risinot uzdevumus par cilvēka veselību vai vides piesārņojumu.
   Konkursa otrā – praktiskā daļa tika sākta ar vēl vienu pārsteigumu, šoreiz eksperimentu - dejojošu liesmu šovu bija sagatavojuši un demonstrēja Pumpuru vidusskolas skolēns Pēteris Mežulis un fizikas, ķīmijas skolotājs Mārtiņš Gulbis. Kad jaunieši savām acīm bija pārbaudījuši, kādus brīnumus spēj radīt fizika, bija laiks pašiem ķerties klāt eksperimentiem. Konkursanti ar noslēpumainu tinti veidoja slepenrakstu, attīrīja netīru ūdeni līdz tīram un veica citus uzdevumus. Bez eksperimentiem praktiskajā daļā dalībnieki sacentās arī pie spēļu galda, izspēlējot mācību spēles „Bon apetite!” (bioloģija), „Skapis” (ķīmija), „Elektriķi” (fizika) un „Jumiķis” (matemātika).
    Pēc aktīvas darbošanās visas dienas garumā klāt bija apbalvošana: konkursa neklātienes kārtā Airita Erte ieguva 2.vietu un Lauma Vibornā 8.vietu.
  Konkursa noslēgumā īpašas dāvanas skolēniem bija sarūpējis projekts, kā arī konkursa sadarbības partneri - AS „Latvijas Valsts meži”, AS "Latvijas Zaļais punkts", SIA „ZAAO” un Rīgas pašvaldības SIA “Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs”.
Preiļu 1. pamatskolas fizikas skolotāja Laila Vibornā