Preiļu 1. pamatskolas 9. klašu skolēni iepazīstas ar notekūdeņu attīrīšanu Preiļu novadā.

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"/> <meta name="ProgId" content="Word.Document"/> <meta name="Generator" content="Microsoft Word 11"/> <meta name="Originator" content="Microsoft Word 11"/> <link rel="File-List" href="file:///C:%5CUsers%5CPTERS%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"/>

<style type="text/css"> </style>

Lai paplašinātu skolēnu redzesloku un mācāmo vielu apgūtu no praktiskās puses, skolēniem bija iespēja klausīties, uzdot jautājumus un skatīties kā notiek Preiļu novada notekūdeņu attīrīšanas iekārtās ikdienu pa caurulēm ieplūst ~500m3 notekūdeņi no daudzdzīvokļu, personīgo māju tualetēm, virtuvēm un vannas istabām, sniega un lietus ūdeņiem pilsētā. Šī ziema, daždien bija sagādājusi rekordskaitļus, jo sniega kušanas rezultātā 24 stundu laikā attīrīšanas iekārtās ieplūda ~3700m3 notekūdeņu.

Mācību ekskursiju attīrīšanas iekārtās mums laipni piekrita vadīt SIA „Preiļu Saimnieks” ūdensapgādes – kanalizācijas daļas vadītājs Aleksandrs Lapuha. Soli, pa solim mēs izgājām visu notekūdeņu attīrīšanas ceļu. Notekūdeņu ceļojums sākas sūknētavā, kur notekūdeņi apmēram 2 stundu laikā pa caurulēm pazemē atplūst no pilsētas centra un mikrorajoniem. Nākošais posms ir priekšattīrīšanas telpa, kur notiek smilšu, dažādu cietu daļiņu atdalīšana – tas, ko cilvēki savos mājokļos ir noskalojuši izlietnē, vannā un klozetpodā. No stāstītā, dažiem skolēniem un man arī iestājās neliels šoks. Jo te ir gadījies izvilkt ne tikai gurķus, apelsīnus un salātu atliekas, bet arī nesen dzimušu kucēnu līķīšus...

Nākošajā posmā – pirmreizējā nostādināšanas baseinā, kura izmēri ir iespaidīgi – 920m3 , ~6m dziļš - ar un bez skābekļa vidē atbrīvojas no ūdenī esošajām baktērijām. Ūdens izskats liecina par to, ka turpinājums vēl sekos. Mūsu skatieni pievēršas baseiniem, kuros jau redzams tīrs – caurspīdīgs ūdens – tie ir otrreizējās nostādināšanas baseini, no tiem tīrais ūdens plūst uz Preiļupīti.

Pēc tam mēs aplūkojām telpu, kurā notiek no ūdens palikušo dūņu blīvēšana – tajā atbrīvojas no dūņās esošā ūdens, lai pēc tam dūņas varētu transportēt uz dūņu laukiem. Tajos dūņām jānostāvas 2 gadi, lai pēc tam varētu izmantot lauksaimniecībā, apzaļumošanā vai kompostēšanai. A.Lapuha skolēniem piedāvāja mācīties un veikt pētnieciskus darbus, par dūņu pārstrādi un izmantošanu, jo gadā no notekūdeņiem Preiļos iegūst ~300t dūņu.

Manuprāt, ekskursija bija pamācoša, izzinoša, ar ievirzi uz zinātni, tā skolēniem lika pārdomāt savu un līdzcilvēku vieglprātīgo attieksmi pret dabu, citu darbu un iespējām dzīvot zaļāk. Bet, lai skolēni vērtē iegūto paši - skolēnu atziņas un stundas vērtējums:

·         Lai attīrītu ūdeni, vajadzīgs ilgs laiks, tāpēc iekārtas darbojas visu diennakti, nepieciešams daudz elektrības.

·         Man patika izzinošā stunda, redzēt visu procesu darbībā, nevis mācību grāmatā. Ekskursijas vadītāja stāstījums bija interesants un aizraujošs.

·         Ekskursija bija ļoti noderīga, šīs iekārtas ir ļoti vajadzīgas, lai nepiesārņotu dabu un tās iemītniekus.

·         Ja nebūtu šo iekārtu, Preiļiem nāktos maksāt citām pilsētām par notekūdeņu attīrīšanu.

·         Katram patīk tīra daba – tātad tīrs ūdens.

·         Uzzināju, ka attīrīšanas ceļš ir ļoti garš, no pilsētas centra „ūdens ceļo” apmēram 2 stundas. Ūdens attīrīšanai nepieciešama enerģija.

·         Notekūdeņu dūņas pēc gada var izmantot kompostēšanai un augu mēslošanai.

·         Katram cilvēkam ir jādomā, ko izmet vai nolaiž kanalizācijā, jo kādam tas viss ir jāsavāc.

·         Notekūdeņu attīrīšana ir mums un videi ļoti svarīga. Tā paņem ļoti daudz enerģijas, tāpēc ietaupot ūdeni, mēs ietaupām pilsētas energoresursus.

·         Attīrītais ūdens ieplūst Preiļupītē.

·         Ekskursijas vadītājs - Aleksandrs Lapuha ļoti interesanti stāstīja.

·         Mēs paši ietekmējam notekūdeņu stāvokli.

·         Modernās iekārtas atvieglo darbu cilvēkiem.

·         Tik cik pilsētas iedzīvotāji izlieto ūdeni, tik arī jāattīra – diennaktī vidēji 500m3

·         Ekskursija ļoti noderīga, jo daļa skolēnu par notekūdeņu attīrīšanu nebija dzirdējuši.

 
 
Ieva Babre