"Es, Tu un Satversme"

      2022.gada 27.maijā Preiļu 1.pamatskolā notika interesanta alternatīvā mācību stunda "Es, Tu un Satversme" vēsturē un sociālajās zinībās 8.a,b un c klasēm.
       Latvijas valsts konstitūcijas - Satversmes pieņemšanas 100.gadadienai veltītās kampaņas , kuru rīko Latvijas republikas Tieslietu ministrija “Es, Tu un Satversme” ietvaros  ar vieslekciju uzstājās Agris Bitāns, Latvijas Universitātes lektors un  zvērināts advokāts, vadošais partneris ZAB " Eversheds Sutherland Bitāns". Pilsoniski aktīvs lagalietis, kurš nav aizmirsis savu dzimto novadu, lagaliskās vērtības un jau daudzus gadus  profesionāli pētī latgaliešu valodas juridiskā statusa jautājumus.
       Lekcija notika latgaliešu valodā, kas pati par sevi bija latgalisko vērtību apzināšanās un patriotisma paraugstunda.
      Tas  bija iedvesmojošs vēstījums un   skaidrojums  par Latvijas republikas Satversmes  valsts konstitūcijas jeb pamatlikuma būtību, Latvijas valstsnācijas pamatvērtībām, saturu un vēsturi. Tā bija saruna par Latgales vietu un nozīmi Latvijas valstiskuma tapšanā, par latgaliešu valodu kā Latvijas valsts valodas otru rakstu valodas jeb literārās valodas formu :  Latviešu valoda (LAV) = standarta latviešu valoda (LVS) + latgaliešu (LTG).
       Visi klātesošie saņēma kā dāvinājumu Publisko tiesību institūta izdevumu "ATVER SATVERSMI", kurš tika sagatavots 5. Pasaules latgaliešu kongresam  2022.gada 27.-29.aprīlī   - Latvejis Republikys Satversme (LTG latgalīšu valodā) un Latvijas Republikas Satversme (LVS, baltīšu valodā jeb latviešu valodā) ar juridiskiem komentāriem, kas noderēs 9.klasē gan apgūstot Latvijas vēstures un Latvijas valsts pārvaldes jautājumus; gan pilnveidojot savu  kā Latvijas valsts pilsoņa tiesību un pienākumu izpratni.

Nora Šņepste