Eiropas Zinātnieku nakts.

    

Jau 14. reizi visā Eiropā 27.septembrī tika aizvadīta Zinātnieku nakts, kas norisinājās vairāk nekā 300 Eiropas pilsētās. Preiļu 1. pamatskolas 7. klašu skolēni kopā ar  skolotājām  Viju Cauni un Dignu Prodnieci piedalījās Daugavpils Universitātes Zinātnieku nakts  pasākumā, kura vadmotīvs ir “Zinātne nākotnei”.
     Skolēniem bija iespēja pārbaudīt savas zināšanas un erudīciju zinātnes viktorīnā "Izzini zinātni"; radošajā  darbnīcā "Nākotne bērna acīm"  veidot savus zīmējumus trīs vizuālās mākslas tehnikās: zīmēšana ar ziepju burbuļiem, zīmēšana spiedogu tehnikā, punktošana; izmantojot balonu, izveidot savu nākotnes rotaļlietu; observatorijā  ieskatīties teleskopā, kā arī uzzināt par teleskopu uzbūvi, astronomijas zinātnes vēsturi un jaunākajiem atklājumiem; vērot 3D virtuālo disekcijas galdu, ar kura palīdzību studentiem ir iespēja preparēt cilvēka un dzīvnieka ķermeni reālā izmērā, jebkurā leņķī; izmantojot parastas vielas un priekšmetus, kuri ir atrodami katrā virtuvē, izdalīt DNS no jebkuriem produktiem: sīpoliem, banāniem u.c.; izdalīt savu DNS no mutes dobuma gļotainā materiāla; ieskatīties  noslēpumainajā mikrobu pasaulē; noskaidrot, kas ir meža sanitāri, papētīt vaboles, to izskatu mikroskopā; iepazīt ķīmiju no tās aizraujošās puses (eksperimentiem, spēlēm) un piedalīties sarunās ar ķīmiķiem; pētīt smilšu graudus mikroskopā un darboties dažādās citās izzinošās aktivitātēs.
    Šāda veida pasākumi  palīdz izprast zinātnes sasniegumus un iepazīt dažādas zinātnes nozares, ļauj  ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos, veicina izpratni par zinātnieku darbu un tā ietekmi  uz mūsu ikdienas dzīvi, kā arī rosina jauniešus aizdomāties par savu nākotnes profesiju. Piedalīties Eiropas Zinātnieku naktī  bija aizraujoši un interesanti.

Digna Prodniece