Preiļu 1. pamatskolas skolēni un ”Fizmix Experiments”.

   

Konkurss “eXperiments” ir ar vairāk kā 20 gadu pieredzi. To rīko Latvenergo koncerns ar saviem sadarbības partneriem. Konkurss “eXperiments” ir audzis un attīstījies līdzi laikam – mainījies gan formāts, gan nosaukums no „Vatiņš”, „Voltiņš” un „Kam gaišāka galva” pirmsākumos līdz ”eXperimentam” pēdējos gados. Konkursā ik gadu piedalās vairāk nekā tūkstotis erudītu un zinātkāru jauniešu.  ”eXperiments” ir praktisks piemērs virzībai uz ilgtspējīgu attīstību.  .
    Konkursa neklātienes kārtā skolēniem vajadzēja atrisināt 30 dažādus fizikas uzdevumus, gan teorētiski risināmus, gan praktiski nosakāmus. Uzdevumi bija ar dažādu grūtības pakāpi. Kādu izdevās atbildēt uzreiz, bet citu nācās risināt un lauzīt galvu ne vienu vien reizi. Bija grūti un āķīgi jautājumi, bet kopīgiem spēkiem izdevās arī tos pieveikt. Praktiskajos uzdevumos nācās izmērīt skaņas ātrumu, noteikt cukura šķīduma blīvumu, precīzi uzņemt stieņa krišanas laiku un bumbiņas noripoto attālumu.
   

Iekļūstot Latgales labāko komandu topā, Preiļu 1. pamatskolas skolēni 50 reģiona komandu konkurencē kvalificējās erudīcijas konkursa “FIZMIX Eksperiments” finālam. Bet lielā fināla izspēlē vienuviet tikās  teju 500  skolēni no visas Latvijas. Komandas “Volti” sastāvā bija Dinārs Kemzāns, Rasa Zīmele, Mikus Noviks, Evelīna Šmeikste, Lauris Šmeiksts.  12. maijā Rīgā tikās  visu Latvijas reģionu spēcīgākās komandas. Gandarījums un prieks, ka arī mēs bijām to vidū.
     Šogad konkursa fināls  reizē bija arī  Latvijā pirmais fizikas festivāls ar plašu,  izglītojoši izklaidējošu programmu ne vien pašiem finālistiem, bet arī līdzjutējiem un visiem zinātkārajiem bērniem un jauniešiem.
       Arī klātienes kārtā uzdevumi bija grūti un āķīgi un komandas dalībniekiem nācās krietni vien palauzīt galvu, lai domām daloties, tomēr nonāktu pie atbildes. Lai arī netikām pie uzvarētāju goda, tomēr atbalstītāji bija dāsni un dažādas balvas dabūjām. Bet pats vērtīgākais, protams, bija pieredze un jaunas zināšanas, ko skolēni guva piedaloties.
     Komandas dalībnieki reizē ar festivāla apmeklētājiem varēja  izmēģināt arī trenažierus, šķīvīšu žonglēšanu, robotu vadīšanu un programmas rakstīšanu, statiskās elektrības “maigo” pieskārienu. Dienas garumā  apmeklētāji baudīja plašu izglītojoši izklaidējošu programmu – tika veikti neparasti eksperimenti ar gravitāti, skaņu, gaismu un elektrību, būvētas raķetes, laivas un ar sauli vadāmie auto, apgūti akrobātu triki, darbināts hidrauliskais robots, pārbaudīti dažādi fizikas likumi un zināšanas elektrodrošībā.
      Komandas kapteinis Dinārs stāsta: “Lai tiktu uz festivālu un konkursa noslēgumu nācām pildīt uzdevumus pat sestdienās. Kad bija paziņots, kas tiek uz festivālu, mēs visi kopīgi pēc stundām gājām trenēties un gatavoties. Konkursā Rīgā ar katru kārtu uzdevumi manuprāt kļuva nevis grūtāki, bet vienkāršāki un vieglāki. Noteikti paši nebijām domājuši, ka tiksim tik tālu. Pat tagad ir tāda vilšanās sajūta, ka tikai pietrūka 4 punktu līdz finālam un galvenā balva bija droni. Bet viss kopumā bija perfekts. Man patika un labprāt piedalīšos vēl.”
     Paldies par atbalstu braucienam uz konkursu Rīgā  skolas direktorei Norai Šņepstei un dalībnieku vecākiem!

Skolēnus konsultēja un līdzi juta fizikas skolotāja Laila Vibornā