“Vecāki iesaka izlasīt”

Mūsdienu steigas un tehnoloģiju piesātinātajā ikdienā, kur reālās sarunas aizstāj videozvani un ieniršana interneta tīmeklī, viena no senākajām brīvā laika pavadīšanas iespējām ir  grāmatu lasīšana.

Lai noskaidrotu, kādas ir bijušas  iedvesmojošākās grāmatas mūsu skolas audzēkņu vecākiem bērnībā un skolas gados, aicinājām viņus piedalīties akcijā “Vecāki iesaka izlasīt”. Ar sajūsmu skolēni konstatēja, ka viņu vecāki ir bijuši ļoti aktīvi grāmatu lasītāji. Ieteiktā literatūra ietver klasiku, tas ir, Žila Verna “Kapteiņa Granta bērni” un citi šī autora romāni, A. Dimā “Trīs muketieri”, A. De Sent-Ekziperī “Mazais princis”. Ir arī stāsti un literārās pasakas, ko lasa mūsdienu skolēns, piemēram, A. Sakses “Pasakas par ziediem”.

Paldies vecākiem par atsaucību šī mājas darba veikšanā! Ceram, ka viņu ieteiktās grāmatas iedvesmos audzēkņus vairāk lasīt un novērtēt grāmatas patieso vērtību.

Ir zināms, ka piedāvātās daudzveidīgās izklaides iespējas šodien bērnus aizrauj vairāk ar savu dinamiskumu, spožumu, ātro rezultātu. Savukārt grāmatas lasīšana prasa laiku, iedziļināšanos, domāšanu līdzi, un tas mūsdienu jauniešiem vairs nav tik saistoši. Tomēr liels prieks par tiem, kuri ir aktīvi lasītāji un dalās savā lasītāja pieredzē.

Nedaudz interesantu faktu!

  • ·         Zinātnieki ir pierādījuši, ka lasīšana padara gudrāku un uzlabo analītisko domāšanu.
  • ·         Tāpat daudz lasījuši cilvēki labāk orientējas arī vienkāršos, praktiskos ikdienas jautājumos, piemēram, labāk pārzina medicīnas un vēstures pamatus. Viņi arī izsaka precīzākus minējumus par dažādiem statistikas datiem, kamēr regulāra TV skatīšanās bieži vien rada pretēju efektu – tie, kas bieži skatās TV, atbildēs kļūdās daudz biežāk.
  • ·         Interesanti, ka gandrīz jebkurā grāmatā (ieskaitot pat bērnu grāmatas)  reti un neparasti vārdi tiek izmantoti daudz biežāk nekā ikdienas sarunā. Tādējādi lasīšana paplašina vārdu krājumu un to izpratni, veicina spēju precīzi izteikties un saprast citus. Šis efekts saglabājas, cilvēkam pieaugot un novecojot.

Gribas novēlēt visiem, lai katrā mājā un ģimenē lasītprieks ir pastāvīgs iemītnieks vai arī ļoti gaidīts viesis!

Latviešu valodas un literatūras skolotāju MK vadītāja Irēna Barone