Kvadrātsaknes diena.

4. aprīlī Preiļu 1. pamatskola aicināja Preiļu un Riebiņu novadu skolu 8. klašu skolēnu komandas kopīgi svinēt kvadrātsaknes dienu.
          Šī diena ir īsti svētki un brīvdiena dedzīgiem matemātikas faniem un arī profesionāļiem. Kvadrātsaknes dienas ir tikai deviņas reizes gadsimtā, šogad – ceturtajā aprīlī. (Tiem, kam matemātika ir attāla, paskaidrojums: 4 x 4 = 16)
          "Šīs dienas ir kā komētas, mēs tās gaidām un gaidām, īsas 24 stundas ir prieks, un tad tās jau ir garām," saka Rons Gordons, skolotājs Redvudas pilsētā, Kalifornijā. Viņa meita ir pat izveidojusi notikumu populārajā sociālajā tīklā Facebook.com, kur simtiem cilvēku pierakstās un atklāj, kā viņi gatavojas šo dienu svinēt - daži plāno mieloties ar saknēm un dārzeņiem, kas sagriezti kvadrātos, daži ēdienu cep kvadrātsaknes simbola veidā.
          Preiļu 1. pamatskolas, Pelēču pamatskolas, Priekuļu pamatskolas, Salas pamatskolas un Riebiņu vidusskolas skolēnu komandas devās aizraujošā ceļojumā matemātikas, dabaszinību, mākslas un mājturības pasaulē:
          Matemātikas stacijā „Skaitļi valda pār pasauli”
(skolotājas Mairita Grišule un Ilona Isajeva) skolēni risināja atjautības uzdevumus, pildot darbības ar kvadrātsaknēm, izmantojot iegūtos rezultātus tapa krāsains zīmējums par godu svētkiem. Katras komandas skolotāja arī varēja papildināt nopelnīto punktu skaitu, spēlējot matemātikas domino. Veiksmīgāk ar uzdevumiem tika galā Preiļu 1. pamatskolas 8. a, 8. b un Pelēču pamatskolas komandas.
          Fizikas stacijā „ Ciemos pie Einšteina”  
(skolotāja Laila Vibornā):  “Pustumsa, deg sveces senlaicīgā svečturī, klusē vecs telefona aparāts uz galda un tam blakus sēž... Einšteins. Nu tiešām, baltā halātā, izpūrušiem matiem. Un neapmierināts, kaut ko bubina zem deguna. Izrādās ir notikusi traģēdija, jo ir pazudusi elektrība, un visā apkārtnē nav piekļuves internetam. Tāpēc daudziem skolēniem nav ko darīt un viņi sāk eksperimentēt...”
   Tā sākās radošā darbnīca fizikā “Ciemos pie Einšteina!” kopā ar Zinātnes teātra dalībniecēm, kuras piedāvāja veikt un izskaidrot dažādus eksperimentus. 8. klašu komandām vajadzēja praktiski pārbaudīt olu izturību, ar fizikas zināšanu palīdzību izskaidrot un pašiem tikt galā ar uzdevumiem. Tika atklāts kāds dīvains “neņūtona šķidrums” un reizē arī cieta viela. Rādīt eksperimentus Einšteinam palīdzēja laborante, Antivīruss, meita Lizete un pat Pepija Garzeķe. Labāk veicās Preiļu 1. pamatskolas 8. a klasei, Pelēču pamatskolas un Priekuļu pamatskolas komandām.
          Ģeogrāfijas stacijā „ Ieraugi! Atpazīsti! Atzīmē!” (skolotāja Vija Caune) skolu komandām vajadzēja nosaukt Eiropas kontūrkartē atzīmētās pilsētas un atpazīt šīs pilsētas raksturojošos kultūrvēsturiskos objektus. Labākās zināšanas uzrādīja Preiļu 1. pamatskolas 8. a klases komanda.
          Ķīmijas stacijā „ Ne viss ir zelts, kas spīd!”
(skolotāja Ieva Babre) skolēnu uzdevums bija pašiem eksperimentēt, vērot eksperimentus 9. klašu skolēnu (Mārcis Adamovičs, Rainers Trubačs, Guntis Džeriņš, Anete Haritonova) izpildījumā un pareizās atbildes uz jautājumiem ierakstīt krustvārdu mīklā. Visas  komandas lieliski tika galā ar lielāko daļu uzdevumu. Vislabāk veicās P1P 8.a, 8.b un Pelēču p-skolas komandām.
Bioloģijas stacijā „ Bioloģijas labirintos”
(skolotāja Digna Prodniece) dalībniekus gaidīja praktiskas un radošas aktivitātes:
ATPAZĪSTI! NOSKAIDRO! NOSAKI! SAMEKLĒ SAKĀRTO! IZVEIDO!
Dalībniekiem bija iespēja demonstrēt savas zināšanas un prasmes koku noteikšanā un noteicēja izmantošanā, pētīt un noskaidrot dzīvnieku pēdas, rādīt savu erudīciju dažādu augu, to daļu atpazīšanā, kā arī sameklēt un sakārtot dabas materiālus,  atbilstoši to pazīmēm, orientēties sēklu un augļu daudzveidībā. Komandu radošums, iztēle un fantāzija izpaudās kvadrātsaknes logo izveidošanā, izmantojot dažādus dabas materiālus. Labākās zināšanas uzrādīja Priekuļu pamatskolas skolēni.
          Muzeja stacijā „ Mākslas lietpratējs”
(Anda Mihailova) skolēni mēģināja dabas norises un likumsakarības saskatīt arī mākslā. Veiksmīgāk mākslas uzdevumos orientējās Preiļu 1. pamatskolas 8. b klase un Priekuļu pamatskolas skolēni.
Kamēr katras skolas komandas 4 skolēni ceļoja matemātikas un dabaszinību labirintos, pārējie dalībnieki gādāja par garšīgiem svētku pārsteigumiem mājturības stacijā „ Cepu, cepu gardumiņu” skolotāja Ingas Reines vadībā: Kvadrātsaknes svētkiem veltītā pīrāga izcepšanā tika izmantotas dažādas tās atveidošanas iespējas - gan no viena mīklas gabala, gan no daudziem maziem izceptiem cepumiņiem, gan tika veidota kūkas ar kvadrātsaknes rotājumu. Rotāšanā skolēni izmantoja piedāvātos un arī līdzatvestos produktus - augļus, dzērvenes, putukrējumu, ievārījumu, kanēli, ābolus., m&m konfektes... Pauzēs konkursa dalībnieki, strādājot pārī, pagatavoja sev košu un krāsainu rokassprādzīti, taču azarts dažiem bija tik liels, ka arī pārējie komandas biedri tika pie tāda paša aksesuāra. Prieks, ka šajā stacijā sekmīgi un ar aizrautību darbojās arī puiši.
     Pasākuma noslēgums sākās ar grandiozu pīrāgu parādi. Pasākumu kuplināja deju kopas „Gaida” (skolotāja Gaida Ivanova) priekšnesumi, Zinātnes teātra izrāde „Metāla piedzīvojumi” (skolotāja Ieva Babre), Preiļu 1. pamatskolas direktores Noras Šņepstes uzrunas, kopīga tējas dzeršana un dalīšanās iespaidos par piedzīvoto.
 
Pasākuma organizatoru komandas vārdā Preiļu 1. pamatskolas matemātikas skolotāja Mairita Grišule