Dabaszinātņu pasākums ar moto „Uzņēmējdarbība. Inovācijas. Vide.”

  Dabaszinātņu priekšmetu prioritātes mācību procesā ir izpratne par procesiem dabā un tehnikā, praktiski pētnieciskā darbība, IT lietošana, mūsdienīgas mācību metodes un neapšaubāmi saikne ar reālo dzīvi. Preiļu Valsts ģimnāzija rīkoja pasākumu „Domā citādāk! Eksaktāk!” ar moto „Uzņēmējdarbība. Inovācijas. Vide.”, kurā bija uzaicināti piedalīties  Aglonas, Preiļu un Vārkavas novadu 9. klašu skolēni. Protams, arī Preiļu 1. pamatskolas 9. klašu deviņi skolēni iesaistījās šai pasākumā.
   Tieši meklējot saikni ar reālo dzīvi 9. klašu skolēni devās ekskursijā uz uzņēmumiem SIA „Olūts” un Z/S „Jaunaudzes”. Jo, kas gan ir teorētiskas zināšanas, bez praktiskajām un saiknes ar realitāti. SIA „Latgales finanšu konsultāciju valdes priekšsēdētāja , SIA „Olūts” valdes locekle, Z/S „Jaunaudzes”  īpašniece Maruta Plivda un viņas biznesa partneris Anatolijs Plivda iepazīstināja ar uzņēmējdarbības realitāti. Skolēniem bija iespēja aplūkot ražošanas telpas, galdniecības izstrādājumus, nogaršot kādu ābolu no zemnieku saimniecībā audzētām ābelēm. Tika uzsvērta dažādu projektu lielā loma uzņēmējdarbības attīstībā. Galvenā uzņēmēju atziņa - vienmēr būt elastīgiem, aktīviem, pamanīt apkārt esošās iespējas un nebaidīties nekāda darba.
    Ģimnāzijas audzēkņi bija devušies mācību ekskursijā uz Ventspili, lai iepazītos ar uzņēmējdarbības vidi un inovācijām šai pilsētā. Atziņa no Ventspils, ka veiksmīgs uzņēmējs ir eksperts, kas sāk savu uzņēmumu ar paša noteiktu uzdevumu - ļoti labi paveikt ko pasaulei noderīgu. Kā arī lielākus panākumus var gūt tas uzņēmējs, kas spēs stiprināt savas saites ar klientiem un ar partneriem ārzemēs.
    Visa redzētā iespaidā skolēniem tika dota iespēja pastrādāt radoši un izveidot savu uzņēmumu. Šoreiz gan tikai uz papīra un idejas līmenī. Un tā radās uzņēmumi: „Birztaliņa”, kas ražos videi draudzīgas pastalas, „Stikla pils” , kas piedāvās dažādus stikla izstrādājumus, „Rūķīši”, kas pārsteigs ar videi draudzīgu produktu klāstu. Idejas radās raibu raibās un, kas zin, varbūt kādu dienu būs arī šāds uzņēmums. Skolēni paši arī novērtēja savu veikumu. Par labāko tika atzīts Preiļu 1. pamatskolas 9.c klases komandas (Jūlija Starovoitova, Laima Mukāne, Eduards Volkovs) darbs.
 Tad visi skolēni devās izkustēties uz sporta zāli, kur sacentās dažādās stafetēs. Veikli izrādījās 9. a klases skolēni: Ieva Saulīte, Guntars Valainis, Lauma Vibornā .  
Dabaszinātņu skolotājiem notika seminārs, kurā tika stāstīts par projekta „Dabaszinātnes un matemātika” aktualitātēm.
 

Preiļu 1. pamatskolas fizikas skolotāja Laila Vibornā