Projekts "Sveika, Latvija!"

Projekta „Sveika, Latvija!” ietvaros 2015. gada 17. augustā Preiļus apmeklēja 22 jaunieši un viņu audzinātāji no ASV, Kanādas un Austrālijas.

Preiļos jauniešus uzņēma Preiļu 1. pamatskola. Rīts sākās ar apsveicināšanos un 7.-9. kl. deju kopas „Dancari” (vadītāja Ilze Broka) koncertu. Sekoja kopīgas etnogrāfiskās dejas, kurās ar lielu prieku iesaistījās ne vien skolēni, bet arī audzinātāji. Projekta „Sveika, Latvija!” dalībnieki ļoti aizkustinoši izpildīja Alberta Legzdiņa dziesmu „Nu sveika, Latvija mīļā, cik labi, ka satiekamies, pēc ilgi sapņotā sapņa, kas beidzot ir piepildījies”.

Jaunieši kopā ar Preiļu 1. pamatskolas audzēkņiem iepazinās ar skolu, mācību klasēm, sporta zāli, apmeklēja  Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja izstādi „Jāzeps Baško – gaisa fūrmanis” un darbojās izglītojošajā programmā ”Amatam zelta pamats” izstādē „Sprogaina vilna jāizstiepj taisna”.

Projekta „Sveika, Latvija!” dalībnieki apmeklēja Jeļenas Mihailovas leļļu galeriju, apmeklēja Preiļu muižas kapelu, kapenes, Silajāņu keramikas vecmeistara Polikarpa Čerņavska keramikas māju, ebreju kapsētu, holokausta upuru memoriālu.

25. augustā visi projekta „Sveika, Latvija!” dalībnieki viesojās Rīgā ASV vēstniecībā, kur ASV kultūras atašejs Mets Tompsons un Informācijas centra direktors Nils Students pastāstīja skolēniem par vēstniecības darbību, saviem pienākumiem, atbildēja uz jautājumiem, kā arī vadīja ekskursiju pa vēstniecību.

Tālāk visi kopā devās pie Brīvības pieminekļa, lai kopā noliktu ziedus.

Pēc tam projekts turpinājās ar viesošanos pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa, kurš uzsvēra, ka projekts “Sveika, Latvija!” ir īpašs, jo veido jauniešu pieredzi Latvijā. “Jūsu ceļojuma programma ir bijusi intensīva, esat iepazinuši vēsturiskas vietas, muzejus, personības, apmeklējuši kultūras pasākumus, iepazinušies ar saviem Latvijā dzīvojošajiem vienaudžiem. Esmu patiesi priecīgs, ka arī svešumā Jūs saista cieša saikne ar Latviju, tās valodu, kultūru un tradīcijām,” uzrunājot programmas dalībniekus, sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.